Czy zaawansowany bot głosowy może zastąpić człowieka?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zaawansowany bot głosowy może zastąpić człowieka, warto spojrzeć szerzej na całą sytuację. Obecnie firmy na całym świecie są zdecydowanie nastawione na „tak”, jeśli chodzi o obsługę klienta za pomocą sztucznej inteligencji. Jednak ta tendencja może się bardzo szybko zmienić. Social media, wirtualna pomoc skutecznie ograniczają zwykłym ludziom kontakt z drugim człowiekiem. Wszystko zależy więc od tego, jak „nowoczesna” obsługa klienta jest i będzie postrzegana przez samych zainteresowanych.

Komu się podoba oprogramowanie głosowe?

Nie da się ukryć, że oprogramowanie głosowe ma swoje plusy. Może się ono spodobać przede wszystkim tym dzwoniącym, którzy chcieliby uzyskać pełne informacje dotyczące ważnej dla nich kwestii. Bot wyuczony formułek może je bezbłędnie i szybko wyrecytować, nie zapominając o żadnym ważnym słowie, które powinno paść w trakcie rozmowy. Oprogramowanie głosowe przydaje się więc do tego, by informować potencjalnych klientów o możliwościach oferty danej firmy.

Bot głosowy dla call center – więcej szkód, czy zysków?

Bot głosowy dla call center może być inwestycją tak samo dobrą, jak i zupełnie nietrafioną. Wszystko zależy od tego, czy klienci będą zadowoleni z takiej obsługi zarówno dzisiaj, jak i za rok. Jak wiadomo tendencje w biznesie dość szybko ulegają różnym modyfikacjom, co wiąże się m.in. z rosnącymi potrzebami klientów.

Jeśli bot głosowy dla call center sprosta oczekiwaniom dzwoniących, którzy uzyskają wszystkie niezbędne informacje, na jakich im zależało, prawdopodobnie na dzień dzisiejszy uznają taką obsługę za profesjonalną. Jednak już za kilka miesięcy kolejna rozmowa z robotem może być frustrującym doświadczeniem. Nawet wtedy, gdy potencjalny, bądź faktyczny klient otrzyma odpowiedź na swoje pytanie.

Zaawansowany bot głosowy a rozmowa z człowiekiem

Oczywiście zaawansowany bot głosowy znacznie przewyższa możliwości człowieka pod względem wydajności, szybkości, czy wyraźnej artykulacji. Z drugiej jednak strony rozmowa z człowiekiem wydaje się czymś naturalnym, podobnie jak wszystkie zająknięcia, czy momenty zastanowienia zanim udzieli się ostateczną odpowiedź.

Poza tym zaawansowany bot głosowy jest w stanie w ciągu jednej rozmowy odpowiedzieć wyłącznie na pytanie, które dotyczy jednej określonej kwestii. Może zdarzyć się tak, że kiedy dzwoniącemu uda się połączyć, będzie chciał zapytać o coś jeszcze, niż tylko o to, z czym się oficjalnie zwraca. Człowiek bez problemu będzie mógł wtedy pomóc, a robot już niekoniecznie.

scroll to top