Ekrany pojemnościowe dla przemysłu – technologia i zastosowanie

Za pomocą ekranów dotykowych można łatwo i wygodnie sterować urządzeniami przemysłowymi. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii są ekrany pojemnościowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są ekrany pojemnościowe?

Ekrany dotykowe to bardzo szeroka kategoria produktów. Są one rodzajem wyświetlaczy, które dzięki reakcji na dotyk pozwalają na łatwe sterowanie urządzeniem, w którym są zamontowane. Ekrany dotykowe powszechnie stosowane są w smartfonach, tabletach czy laptopach.

Do kategorii ekranów dotykowych zaliczane są różne technologie. Jedną z najczęściej używanych jest technologia pojemnościowa. Ekran pojemnościowy pozwala na sterowanie poprzez zmianę pojemności elektrycznej ekranu dzięki zjawisku pola elektrostatycznego. Tego typu ekrany cechują się szybką reakcją na dotyk i pozwalają na wykorzystanie funkcji multi-touch, czyli sterowanie gestami.

Ekrany pojemnościowe w przemyśle

Ekrany o konstrukcji pojemnościowej używane są również w produkcji urządzeń dla przemysłu. Wykorzystywane są wtedy zarówno do produkcji urządzeń mobilnych, czyli przenośnych, jak i urządzeń stacjonarnych wyposażonych w ekrany dotykowe.

Pojemnościowe ekrany są oferowane w różnych rozmiarach określanych przez przekątną w calach, proporcjach ekranu. Mogą być wyposażone w różne interfejsy, na przykład UART, USB, I2C, a także we wbudowane kontrolery. Najczęściej wyposażone są w złącza typu FPC/ZIF albo COF.

W miejscach, w których konieczne jest uzyskanie dodatkowej odporności na uszkodzenia, ekran pojemnościowy może być zabezpieczony szkłem, na przykład szkłem laminowanym, hartowanym lub szkłem z różnymi typami powłok. dzięki temu jest on bardziej odporny na zniszczenie i może pracować w wymagających warunkach.

Zastosowanie przemysłowych ekranów pojemnościowych

Pojemnościowe ekrany dotykowe używane są w urządzeniach głównie w celu ułatwienia procesów konfigurowania, kontroli oraz sterowania. Ekran prezentuje informacje, a umieszczone na nim przyciski dotykowe powalają na prosty dostęp do informacji, uruchamianie określonych funkcji, przybliżanie i oddalanie obrazu.

Wykorzystanie ekranów pojemnościowych w urządzeniach przemysłowych daje zatem wiele korzyści – ułatwia sterowanie bez potrzeby stosowania dodatkowych sprzętów, pozwala na czytelną prezentację danych oraz poprawia efektywność obsługi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem

scroll to top