Płatny czy darmowy – który program do zarządzania firmą będzie najlepszy?

Z reguły programy do zarządzania pracą przedsiębiorstwa to bardzo złożone narzędzia, które trudno zdefiniować w kilku akapitach tekstu. Odpowiedzią na pytanie zadane w tytule będzie uproszczona analiza, jak – w kontekście funkcjonalności i kosztów – powinno takie narzędzie wyglądać. Zwłaszcza że darmowy program do zarządzania firmą nie istnieje.

Za darmo, czyli jak?

Naturalnie powyższy wstęp wcale nie oznacza, że wszystkie reklamy aplikacji firmowych, w których mówi się o ich darmowym użytkowaniu… po prostu kłamią. W każdej reklamie jest pewne źdźbło prawdy, a to oznacza, że warto się jej nieco dokładniej przyjrzeć. W przypadku aplikacji do zarządzania firmą sprawa ta jest niestety dość złożona. Co prawda “reklamowane” narzędzie może być za darmo, ale w praktyce będzie ono bezużyteczne.

No bo jak inaczej nazwać program do zarządzania firmą, w którego obrębie można stworzyć np. dwa lub trzy konta użytkowe? Jeśli praca nad wybranym projektem ma odbywać się wspólnie (np. zdalnie), to podpięcie do niego wyłącznie 2 – 3 kontaktów jest po prostu niemożliwe. Jedyną podpowiedzią, jaką może otrzymać przedsiębiorca, jest – w tym wariancie – możliwość dokupienia dostępu dla kolejnych osób.

Na czym polega magia?

W gruncie rzeczy na tym, by wzajemnie oszukiwać się, że wszystko jest w porządku. Darmowe narzędzie do zarządzania firmą co prawda istnieje i umożliwia wprowadzenie określonych zmian, ale… często w mało praktyczny sposób. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc zakup gotowego produktu (w postaci aplikacji) i jej wdrożenie, wraz z dodatkowo płatnymi, aczkolwiek wymaganymi funkcjonalnościami.

Owszem, taki model może i przypomina system mikropłatności w gamingu, ale – chcąc być szczerym – jest to najbardziej elastyczna forma wyboru aplikacji “pod siebie”. Naturalnie musi iść za tym również i polityka konkretnej, sprzedającej te usługi firmy, która również powinna opierać się na ciągłym uelastycznianiu proponowanych usług.

A co z kosztami?

A jeśli takie darmowe narzędzie rzeczywiście istnieje i powyższe dane – przede wszystkim w odniesieniu do niego – rozmijają się z prawdą, to nie można zapominać, że na tym koszty wdrażania takiego projektu się nie kończą. Wręcz przeciwnie – firma może zażądać dodatkowych opłat np. za wdrażanie wybranej aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były one wyższe od ceny rynkowej.

Podsumowując, dobry program do zarządzania zadaniami to aplikacja płatna i tego – niestety – nie da się uniknąć. Niemniej można – w miarę posiadanych sił i środków – odszukać oprogramowanie, które na zasadzie pakietowej, będzie udostępniane w danym kontekście tylko po uiszczeniu opłaty.

scroll to top