Dlaczego używać lakierów do płytek elektronicznych?

Urządzenia elektryczne są powszechnie używane w gospodarstwach domowych, biurach i zakładach przemysłowych. Ich funkcjonowanie oparte jest w znacznym stopniu na zestawach elektronicznych umieszczonych w płytkach drukowanych.

Czym są płytki drukowane?

Płytki wykonywane są z różnych materiałów na przykład teflonu lub aluminium. Mogą składać się z jednej lub kilku warstw i być jedno lub dwustronne. Nazwa płytki pochodzi od angielskiego Printed Circuit Board (PCB) oznaczającego obwód drukowany. Dzięki masowemu zastosowaniu płytek możliwe było zmniejszenie rozmiarów wielu urządzeń między innymi komputerów i telewizorów. Na płytkach zaznaczone są ścieżki przewodzące. W odpowiednich miejscach instaluje się części elektroniczne poprzez zlutowanie lub wciśnięcie. Bardzo ważne jest używanie odpowiednich lakierów do płytek elektronicznych, które zabezpieczają wrażliwe elementy. Osoby lubiące majsterkowanie mogą taką płytkę drukowaną wykonać samodzielnie. W sklepach elektronicznych dostępne są wszystkie produkty potrzebne do jej zrobienia.

Dlaczego trzeba stosować lakiery do płytek elektroniczych?

Zastosowanie odpowiedniego lakieru jest niezbędne do prawidłowego i długiego funkcjonowania płyty drukowanej. Preparat chroni przed wilgocią, szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zabrudzeniami oraz wieloma innymi czynnikami mogącymi negatywnie wpłynąć na stan płyty. Wysokiej jakości płyta PCB jest gwarancją sprawnego działania zaawansowanych technologicznie urządzeń wykorzystywanych w medycynie, transporcie lub wojskowości. Często są to sprzęty narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne lub zabrudzenie. Dobrze dobrany lakier pozwala na wytworzenie warstwy ochronnej, która nie dopuści do wystąpienia zwarcia oraz zapobiegnie ewentualnym innym uszkodzeniom.

Rodzaje lakierów i ich nakładanie

Lakiery do płytek elektroniczych ze strony https://www.blelektronik.com.pl/produkty/lakiery-do-plytek-elektroniczych/akrylowe/ mogą mieć różny skład. Dlatego trzeba je umiejętnie dobierać do płytki, a w razie potrzeby zasięgnąć porady fachowca. Preparaty natryskowe nakłada się za pomocą dołączonych aplikatorów. Do mniejszych płyt lub posiadających trudno dostępne miejsca wygodniejsze i bardziej dokładne będzie nakładanie cienkim pędzelkiem. Tylko staranne pokrycie płytki lakierem zapewni jej wysoką jakość.

scroll to top