Jakie największe zalety ma e papier?

E papier w dużym skrócie mówiąc, to niewielkie kuleczki atramentu, które za pomocą impulsów elektrycznych układają się w poszczególne piksele. Przy papierze elektronicznym pojawia się jasne tło i ciemny atrament, który odzwierciedla tekst. Nowoczesny papier elektroniczny wykorzystywany jest przede wszystkim w czytnikach.

Jakie zalety ma czytnik oparty na elektronicznym papierze?

E papier nie świeci prosto w oczy, dzięki czemu nie męczy wzroku. Wynika to oczywiście z tego, że nawet dodatkowe diody oświetlają ekran bezpośrednio od góry. Jest to najlepsza alternatywa dla klasycznych monitorów LCD zwłaszcza, jak sporo czasu spędza się przed ekranem. Czytniki e papier są bardzo lekkie i małe, dlatego też znacząco zwiększa się komfort ich użytkowania.

Dużym atutem papieru elektronicznego jest również to, że tekst jest widoczny praktycznie pod dowolnym kątem. E papier nie błyszczy się, dzięki czemu nie ma nawet najmniejszych problemów z odbijającym się światłem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że im bardziej słońce świeci w elektroniczny papier, tym zdecydowanie wygodniej czyta się tekst.

Dla wielu osób największą zaletą elektronicznego papieru jest jednak to, że wydłuża on czas pracy na jednym ładowaniu. Energia elektryczna z praktycznego punktu widzenia wykorzystywana jest jedynie do przełączania stron. Większość nowoczesnych czytników korzystających z elektronicznego papieru bez problemu jest w stanie wytrzymać nawet 30 dni z wyłączonym internetem. Jest to najlepsza alternatywa dla zwykłych tabletów.

Nie tylko zalety

Papier elektroniczny ma nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Do czytania w ciemnych pomieszczeniach niezbędne jest oczywiście źródło światła. Osoby, które czytają głównie w nocy koniecznie muszą skorzystać z dobrodziejstwa lampki. Nowoczesne czytniki coraz częściej wyposażone są w dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu można czytać w każdych warunkach.

Dla niektórych osób dużym minusem może okazać się również dość słaby kontrast wyświetlaczy e papierowych zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę naturalny papier. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że z roku na rok kontrast drastycznie się poprawia.

Warto wspomnieć również o tym, że czytniki e papier mają jedynie 16 poziomów szarości. Nie jest to najlepszy wybór dla osób, które poszukują kolorowych wyświetlaczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

scroll to top