Wyświetlacze LCD – jak działają i jakie są ich zalety?

Wyświetlacze w monitorach czy telewizorach różnią się nie tylko wielkością czy rozdzielczością, ale przede wszystkim zastosowaną technologią. Jedną z najczęściej stosowanych ze względu na jakość i energooszczędność jest LCD. Jak działają tego typu wyświetlacze? Jakie są ich plusy, jakie minusy? Czy warto kupić urządzenie z ekranem LCD?

Zasada działania monitorów z LCD

Ekrany LCD to nowoczesne urządzania o dość prostej zasadzie działania. Składają się dwóch zestawów specjalnych przezroczystych elektrod, pomiędzy którymi umieszczane są cząsteczki ciekłokrystaliczne. Wystarczy, że system sterowania przekształci sygnały wideo w odpowiednie ładunki, by cząsteczki zaczęły się poruszać.Ruch sprawia, że cząsteczki skręcają się i przepuszczają różne ilości i kolory światła. Te przechodzą przez panel LCD i tworzą obraz. Użytkownik widzi na wyświetlaczu zdjęcia czy filmy doskonałej jakości, ze świetnym odwzorowaniem kolorów.

Wyświetlacz LCD – zalety

Ekrany z wyświetlaczem LCD nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Po pierwsze, ta technologia umożliwia osiąganie wysokich rozdzielczości, także rozdzielczości HDTV. Po drugie, zapewnia świetną jakość, jeśli chodzi o kolor – barwy są dostępne w szerokim spektrum, żywe, dobrze odwzorowane.Inną nie mniej istotną zaletą wyświetlacza LCD jest energooszczędność. Dzisiejsze monitory korzystają już nie z żarówek, a oświetlenia LED, przez co nie zużywają dużej ilości energii. To przekłada się na niższe rachunki. Monitory LED są również z tego względu bardzo przyjazne środowisku.

Czy warto kupić monitor lub telewizor z wyświetlaczem LCD?

Przymierzając się do zakupu nowego telewizora czy monitora, warto rozważyć technologię LCD. To inwestycja na lata: świetna jakość, energooszczędność, ekologia. Ekrany tego typu ze względu na wysoką rozdzielczość są powszechnie stosowane w telewizorach i ekranach ze średniej i wysokiej półki.Wyświetlacz LCD ma właściwie tylko jedną wadę: cenę. Ta jest wyższa niż w przypadku starszych technologii. Wydatek jednak szybko się zwraca, bo rachunki są niższe, a dobrej jakości sprzęt doskonale służy przez lata, ciesząc obrazami wysokiej jakości. Co więcej, często można kupić wyświetlacz LCD w promocji, dopłacając niewiele w porównaniu ze starszymi technologiami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

scroll to top