Jakie urządzenia wykorzystywane są przy technologii RFID?

Do poprawnego korzystania z technologii RFID potrzebne są określone urządzenia. Poza wyborem samego sprzętu ważne jest zdecydowanie się na rozwiązania nowoczesne, najwyższej jakości. Wymagana jest konfiguracja, a także przeważnie wdrożenie systemu, który będzie obsługiwał całość. W wielu firmach istnieje oprogramowanie dostosowane do ich potrzeb.

Wybór odpowiednich urządzeń

Niezbędnym wyposażeniem firmy, która będzie wykorzystywać technologię RFID, są czytniki RFID. To urządzenia funkcjonujące stacjonarnie, czyli mogą znajdować się np. w siedzibie firmy. Dołącza się do nich anteny lub od razu kupuje takie, które mają antenę zintegrowaną. W przypadku anten zewnętrznych są one podłączane do czytnika za pomocą przewodów, ale całość dalszej komunikacji odbywa się już bezprzewodowo.

Czytniki można montować wewnątrz lub na zewnątrz (np. na bramach, drzwiach wyjściowych z magazynów). Nowoczesne urządzenia tego typu mają różne funkcje, które usprawniają pracę, na przykład mogą śledzić, czy obiekt wyposażony w etykietę porusza się w tym lub w innym kierunku. Warto wybrać taki model czytnika, który będzie odpowiedni do określonych zastosowań.

Technologia RFID – jakich urządzeń używać?

Niezbędnym wyposażeniem w firmach używających RFID będą również anteny. Odpowiadają za zwiększenie zasięgu czytnika tak, by mógł odbierać fale radiowe z dość dużych odległości. Anteny mają różną wydajność i pole odczytu. Możliwości tego urządzenia dobiera się pod kątem potrzeb.

Technologia rfid zakłada również użycie szeregu akcesoriów ułatwiających właściwe korzystanie z urządzeń. Niezbędne są np. kable przesyłowe gwarantujące wysoką jakość sygnału przekazywanego od anten do czytników. Anteny i czytniki mocowane są w różnych miejscach, a żeby było to bezpieczne, trzeba użyć uchwytów montażowych również wysokiej jakości.

Rozwiązania RFID często wymagają stosowania dodatkowych urządzeń, które nie tyle umożliwiają poprawne działanie, ale je usprawniają. W tej grupie mieszczą się np. czujniki ruchu. Mogą okazać się bardzo potrzebne w miejscach, gdzie odczyt etykiet może nie być wystarczająco dokładny.

scroll to top