Leasing czy kredyt? Leasing sprzętu komputerowego, leasing oprogramowania

Sprzęt komputerowy jest, w dzisiejszych czasach, potrzebny niemalże każdej firmie – od tych małych, jednoosobowych działalności, aż do wielkich korporacji. Komunikujemy się z partnerami przez maile, musimy drukować czy skanować dokumenty, część spotkań odbywa się online. Należy zastanowić się, czy lepiej kupić sprzęt na kredyt czy może warto postawić na leasing. Na czym polega leasing? Lepszy jest leasing sprzętu komputerowego czy kredyt?

Leasing oprogramowania, leasing sprzętu – czym jest leasing?

Leasing to bardzo popularna forma finansowania. Polega ona na przekazaniu (przez leasingodawcę, firmę leasingową) prawa do użytkowania określonej rzeczy leasingobiorcy (np. firma). Aby dostać leasing, należy złożyć wniosek i udowodnić płynność finansową. Umowę podpisuje się na określony czas, najczęściej na kilka lat. Raty spłaca się regularnie, zwykle co miesiąc.

Leasing kojarzy się głównie z samochodami, ale jest to również forma finansowania innych rzeczy – np. leasing oprogramowania czy sprzętu komputerowego, a nawet medycznego. Przedsiębiorstwa nie chcą kupować wszystkiego za gotówkę, a firmy leasingowe zarabiają na odsetkach – jest to więc korzystne dla jednej i drugiej strony.

Leasing sprzętu komputerowego, leasing oprogramowania – wniosek a wniosek o kredyt w banku

Leasing gwarantuje przedsiębiorstwom bardzo łatwy i szybki dostęp do sprzętu czy oprogramowania, zwykle bez wielu formalności. Wniosek, najczęściej, można złożyć przez Internet. Podczas jego wypełniania wystarczą dokumenty rejestrowe firmy (NIP, REGON, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), dokumenty tożsamości osoby, która reprezentuje firmę oraz oświadczenia o wysokości osiąganego dochodu i potwierdzające płynność finansową przedsiębiorstwa.

Więcej formalności wymagają banki, kiedy chcemy wziąć kredyt. Firmę trzeba, z reguły, prowadzić od wielu lat. Poza tym, potrzebne będzie więcej dokumentów, np. wgląd w księgi rachunkowe, PITy z ostatnich lat czy aktualny bilans. Załatwianie formalności zajmie więcej zdecydowanie więcej czasu. Kredyty są też, z reguły, droższe, gdyż odsetki są wyższe. Nie wszystko da się wziąć w leasingu, niekiedy wolimy coś na własność. Należy zastanowić się nad tym, do czego sprzęt będzie służył i czy nie lepiej wziąć go w leasingu, by zamienić go na nowszy za kilka lat.

scroll to top