Wykorzystanie robotów przemysłowych coraz częściej nie jest tylko kwestią zwiększenia zyskowności w danym przedsiębiorstwie. Coraz częściej okazuje się jednak, że zastosowanie tego typu technologii może być jedynym sposobem, by firma mogła utrzymać się na rynku. Warto pamiętać, że robotyzacja trafia do coraz większej liczby branż i staje się coraz bardziej powszechna.
Co daje wykorzystanie robotów przemysłowych?
Roboty są wykorzystywane nie tylko w przemyśle, ale także w medycynie, wojsku czy badaniach. Wszystko dlatego, że robot może bardzo precyzyjnie wykonać za człowieka różnego rodzaju powtarzalne zadania, zarówno te żmudne, ciężkie, jak i niebezpieczne.
Roboty przemysłowe, w odróżnieniu od pracowników, nie męczą i są gotowe do pracy 24h na dobę. Dlatego przydają się zwłaszcza tam, gdzie trzeba wykonywać nudne, powtarzalne zadania, przy których z biegiem dnia wydajność, pracowników naturalnie spada. Dzięki temu można przyspieszyć procesy produkcyjne, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości produktów, a nawet jej poprawie.
Gdzie stosuje się roboty przemysłowe?
Branżą najbardziej znaną z wykorzystania robotów przemysłowych jest motoryzacja. To tam roboty są w stanie niemalże samodzielnie zbudować cały samochód, choć nadal praca ludzka jest tam bardzo potrzebna. Jednak robotyzacja w przemyśle zatacza coraz większe koła.
Roboty przemysłowe stosuje się w branży elektronicznej, zwłaszcza przy budowie układów scalonych, w branży meblarskiej, m.in. do nakładania powłok lakierniczych, czy w branży tworzyw sztucznych np. do wyjmowania gorących wyprasek z formy. Takie roboty stosuje się też w branży spożywczej czy farmacji, i w wielu innych.
Z jakimi robotami mamy do czynienia w przemyśle.
Roboty przemysłowe to często nie są skomplikowane maszyny, znane z filmów futurystycznych. To często są dużo prostsze maszyny, niż na pozór mogłoby się wydawać. Roboty najczęściej przystosowane są do wykonywania jednej czynności: chwytania, ciecia, wiercenia w określonej przestrzeni.
Roboty przemysłowe dość rzadko są mobilne, a jeśli już to poruszają się tylko po wyznaczonej trasie, np. po szynach. Najczęściej są to stacjonarne maszyny z możliwością określonego typu ruchu: kartezjańskiego, cylindrycznego czy sferycznego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.