System WMS. Kiedy warto wdrożyć oprogramowanie do zarządzania magazynem?

Brak towarów, trudności w ich rozlokowaniu, czasochłonna kompletacja, błędy w dokumentacji logistycznej – to tylko niektóre skutki nieprawidłowo prowadzonej gospodarki magazynowej. Aby ją usprawnić, warto zdecydować się na system WMS.

Co to jest WMS?

Magazynowy system informatyczny (od ang. Warehouse Management System), w skrócie określany jako WMS, to program komputerowy, którego celem jest zarządzanie magazynem. Może on stanowić osobny system zintegrowany z innymi programami w firmie lub jako moduł wchodzić w skład większego systemu ERP.

Oprogramowanie WMS służy do koordynacji wszystkich prac w magazynie. Dzięki temu wspiera procesy magazynowe na każdym etapie. Aby usprawnić działanie magazynu, wms system wykorzystuje bazy danych i narzędzia ułatwiające przyjęcie, składowanie, wysyłkę i zarządzanie zasobami.

Z systemu można korzystać na komputerach klasy PC, laptopach, ale także na sprzęcie mobilnym jak tablety, smartfony, kolektory danych. Obecnie bardzo popularne są systemy WMS w chmurze.

Kiedy warto wdrożyć system WMS?

Najczęściej systemy magazynowe wdrażane są w dużych magazynach i centrach logistycznych. Wspomagają wtedy procesy przyjmowania dużych liczb przesyłek pochodzących od różnych nadawców i kierowanych do różnych odbiorców. Jednak WMS system może z powodzeniem sprawdzić się również w mniejszych magazynach, gdzie celem jest uzyskanie lepszej kontroli nad towarami i realizowanymi procesami.

Różne warianty systemów WMS pozwalają na dopasowanie ich do potrzeb mniejszych przedsiębiorstw, których magazyny nie obejmują tak dużej liczby towarów. Modułowa budowa oprogramowania tego typu pozwala jednocześnie na szybkie uzyskanie dostępu do nowych narzędzi. Dzięki temu nie ma konieczności kompletnej zmiany oprogramowania w sytuacji, gdy to obecnie używane przestaje wystarczać.

Co można zyskać z systemem WMS?

Magazynowe systemy informatyczne to duże wsparcie w działalności każdej firmy posiadającej zaplecze magazynowe – niezależnie od jego wielkości.

Poprzez WMS system firma może zapanować nad złożoną siatką powiązań, która obejmuje logistykę magazynową. Co więcej, poprzez dodatkowe moduły umożliwia integrację z zewnętrznymi systemami, na przykład dostawców i przewoźników.

WMS na każdym kroku wspomaga pracowników magazynu, oszczędzając ich czas i redukując ryzyko błędów. Dzięki temu niesie on ze sobą korzyści w postaci niższych strat, wyższych zysków oraz większej satysfakcji klientów i kontrahentów.

scroll to top