Co to jest i jak działa e-papier?

Dla wielu osób e papier jest technologią przyszłości, która jeszcze może przyczynić się do powstania wielu fascynujących wynalazków. Jak do tej pory używa się go przede wszystkim w różnego rodzaju czytnikach, takich jak popularne czytniki e-booków. Technicznie e-papier jest rodzajem bardzo cienkiego ekranu imitującego wygląd prawdziwego papieru.

Co to jest e papier?

E-papier jest to – jak już wyżej wspomniano – rodzaj bardzo cienkiego ekranu. W założeniu powinien on maksymalnie podobny być do zadrukowanej kartki papieru. Tak więc dąży się do tego, żeby ekrany tego rodzaju były nie tylko bardzo cienkie, ale również giętkie i maksymalnie oddające wygląd prawdziwego papieru. Szczególnie istotny jest tu odbiór ekranu przez ludzkie oko – zarówno w dziennym, jak i sztucznym świetle.

E-papier wykonany jest w technologii wykorzystującej tak zwane mikro-kapsułki, które wypełnione są cząstkami białego, a także czarnego pigmentu. Cząstki te są odmiennie spolaryzowane, a przyłożenie napięcia powoduje ich przemieszczanie. Technologia ta różni się od LCD przede wszystkim tym, że e-papier nie jest źródłem światła. W praktyce przekłada się to na ważne właściwości urządzenia.

Do czego wykorzystuje się e-papier?

E-papier dzisiaj wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia różnego rodzaju czytników e-booków. W najnowocześniejszych urządzeniach tego rodzaju ekran może być łudząco podobny do zadrukowanej czarnym tuszem kartki białego papieru, co sprawia, że czytanie z takiego urządzenia jest bardzo przyjemne.

Jak się przewiduje, w przyszłości rozwiązanie takie jak e-papier może znaleźć o wiele więcej zastosowań. Często poruszanym tematem jest potencjalne zastąpienie całości drukowanej informacji e-papierem.

Zalety e-papieru

E-papier jest materiałem, który zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim doskonale imituje on prawdziwy papier. Dzięki zastosowaniu technologii angażującej mikro-kapsułki nie odbija, a także nie emituje własnego światła, a więc jest bardzo przyjazny dla wzroku.

Bardzo dużą zaletą e papieru jest również jego wysoki poziom energooszczędności. Zastosowana tu technologia cechuje się jednym z niższych poziomów zużycia energii elektrycznej, w porównaniu do innych popularnych rodzajów ekranów wykorzystywanych w analogicznych urządzeniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

scroll to top