Co umożliwia system andon?

Warto mieć świadomość, że rosnące z roku na rok wymagania rynku związane nie tylko z wydajnością, ale również jakością produkcji wymuszają na przedsiębiorstwach korzystanie z najnowszych rozwiązań, które będą optymalizowały proces produkcyjny. Bardzo ważną częścią tych rozwiązań będzie system Andon.

Co to jest system andon?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że słowo andon pochodzi z języka japońskiego i znaczy “sygnały świetlne”. Trzeba koniecznie podkreślić, że omawiany system jest częścią koncepcji lean production. Umożliwia bowiem danemu przedsiębiorstwu nie tylko zwiększyć kontrolę nad całym procesem produkcji, ale również podnieść jakość, zdyscyplinować pracowników czy analizować ważne zdarzenia.

Co umożliwia system andon?

System andon pozwala przede wszystkim przedsiębiorstwu na szybsze zgłaszanie problemów na danym stanowisku produkcyjnym czy efektywniejsze przywoływanie odpowiednich osób na stanowisko pracy. Andon umożliwia również na zbieranie oraz magazynowanie informacji o poszczególnych problemach. Przedsiębiorstwa mogą także zdecydowanie efektywniej kontrolować szybkość reakcji czy czas przestoju. Możliwa jest również znacznie prostsza analiza zdobytych informacji.

Do problemów, które mogą wystąpić na stanowisku produkcyjnym należy koniecznie zaliczyć awarię maszyny czy brak odpowiednich komponentów.

Warto także wiedzieć, że przywoływanie właściwych służb może zostać zrealizowane przez komunikaty, które są wyświetlane na tablicach LED w pomieszczeniach służb, albo przez komunikaty głosowe np. system nagłośnienia. System andon pozwala także na wzywanie poszczególnych osób na dane stanowisko przez powiadomienia SMS czy pojawiające się okienka z wezwaniem na komputerach PC.

Czym dokładnie charakteryzuje się system andon?

System andon cechuje się przede wszystkim niezawodnością, a także prostotą w kwestii budowy i montażu. Przedsiębiorstwo bez żadnego problemu może przystosować system do własnych potrzeb. Andon umożliwia także na nadzorowanie nie tylko i wyłącznie aktualnego, ale również historycznego stanu produkcji. Aplikacje konfigurujące pozwalają bowiem na wygenerowanie pracownikowi raportu praktycznie z dowolnie wybranego okresu produkcji. Jest to niezwykle korzystne dla przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

scroll to top