Coraz szersze zastosowanie e papieru

Na rynku coraz popularniejsze są wyświetlacze wyposażone w papier elektroniczny, który wykorzystywany jest w wielu branżach, łącznie z przemysłem. E-papier stał się na tyle powszechny, ze można go spotkać na co dzień.

E-papier a przemysł

Szeroko pojęta technologia cały czas prężnie się rozwija. Nieustannie na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które znajdują różne zastosowania. Nowości obejmują też wyświetlacze. Warto zainteresować się technologią EPD, która do tej pory znana była większości osobom głównie z czynników e-booków. Obecnie jest wykorzystywana na szeroką skalę także w przemyśle. Sięga się po nią podczas tworzenia wielorakich aplikacji, również tych stosowanych w branży przemysłowej.

Gdzie najczęściej sięga się po e papier? Wiele osób się zdziwi, ale ma z nim styczność każdego dnia. Na masową skalę stosuje się go w sklepach, szczególnie tych wielkopowierzchniowych. Chodzi tutaj o etykiety wyświetlające ceny. Technologia EPD zyskuje coraz więcej na popularności w przypadku stacji pogodowych, rozkładów jazdy, interaktywnych tablic informacyjnych, inteligentnych domów, różnych e-plakietek i nawet inteligentnych zegarków elektronicznych.

Skąd ta popularność e-papieru?

W przypadku e papieru można liczyć na energooszczędność, która wynika z tego, że samo wyświetlanie treści nie wiąże się ze zużyciem prądu. Energia elektryczna potrzebna jest tylko podczas zmiany wyświetlanej treści na ekranie z technologią EPD. Wymagana jest podczas wymuszonego ruchu cząsteczek. Co więcej, wyświetlany na ekranie obraz jest cały czas widoczny i nie jest to tego potrzebne stałe źródło zasilania.

Do zalet e-papieru zaliczyć można to, że pozwalają na uzyskanie wyświetlaczy o nieograniczonych kątach obserwacji. Chodzi tutaj o to, że niezależnie od tego z jakiej strony będzie się spoglądało na ekran, wyświetlana treść zawsze będzie czytelna. Problemem nie jest nawet jasne oświetlenie. Na korzyść technologii EPD przemawia też, że wyposażone w nią ekrany mają niewielką wagę, niedużą grubość i są poręczne gabarytowo.

Czy e-papier to tylko czerń i biel?

W przypadku wyświetlaczy w technologii EPD prym wiodą te w wersji czarno-białej, ale to nie jedyna możliwość. Dostępne są także takie w wersji kolorowej, ale nadal nie można liczyć na szeroką gamę barw. Kontekst również pozostawia wiele do życzenia.

Bardziej dopracowane moduły EPD są już w pełni kolorowe. Barwy są jednak mało nasycone ze względu na zastosowane filtry RGB. Cały czas trwają prace nad ulepszeniem tego aspektu. Jeśli komuś zależy na e papierze w pełni kolorowym, gdzie barwy są mocno nasycone, będzie musiał liczyć się z poniesieniem niemałych kosztów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

scroll to top