Czujniki do siłowników – co wziąć pod uwagę i jak łatwo zamontować?

Przemysł to wyjątkowo szeroka odnoga gospodarki. Nic zatem dziwnego, że w celu jego usprawnienia, a także zwiększenia wydajności produkcyjnej, firmy działające w branży przemysłowej decydują się na coraz większą mechanizację.

Siłownik – co to takiego?

Bez względu na szeroki podział siłowników, wyznacza się im przede wszystkim jedno zadanie. Siłownik to urządzenie, jakie zamienia energię czynnika roboczego, jak ciecz bądź sprężone powietrze w energię mechaniczną. To właśnie ona odpowiedzialna jest za wykonanie ruchu określanego również mianem skoku.

Klasyfikując siłowniki, podzielić można je w rozmaity sposób. Tutaj czynnikiem generalizującym może być zarówno sposób budowy siłownika, jak również wykorzystywany w nim czynnik roboczy, czyli medium. Istnieją również inne sposoby podziału, jednak wymienione czynniki są najczęściej spotykanymi klasyfikacjami.

Czujniki do siłowników

Żaden siłownik nie obejdzie się bez odpowiedniego wyposażenia. Dobrze też, kiedy posiada wbudowany czujnik, gdyż sprawuje on niezwykle ważną rolę w działaniu całego układu. Czujnik bowiem ma na celu określenie w sposób precyzyjny położenie tłoka.

Decydując się na wybór właściwego czujnika do całego układu, należy wziąć pod uwagę liczne, choć z pewnością istotne kwestie. Lista wymagań określających warunki pracy zawiera m.in. zakres temperatury otoczenia, napięcia zasilającego, ale również stopień ochrony bądź wymiary. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę również inne informacje. Typ montażu może okazać się tak samo istotną zmienną, jak temperatura otoczenia.

Innowacyjne i nowoczesne montowanie

W branży przemysłowej liczą się przede wszystkim dwie kwestie – efektywność oraz wydajność. Nic zatem dziwnego w tym, że czujniki do siłowników zaczęły być produkowane w taki sposób, aby nie utrudniać całej produkcji. W związku z tym projektowane są tak, aby montaż nie sprawiał trudności i następował szybko, ale również sprawnie.

Szybki montaż następuje przede wszystkim dzięki ujednoliconym adapterom siłowników w postaci rowków C lub T. Dzięki zastosowaniu tegoż rozwiązania czujnik do siłowników można w prosty i bezproblemowy sposób umieścić w urządzeniu od góry, Niemniej jednak, jeśli siłownik z jakichkolwiek przyczyn nie posiada rowków, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.

Warto zauważyć, iż dużą zaletą tego typu czujników są boczne żebra mocujące. Mają one za zadanie zabezpieczyć czujnik przed wypadnięciem, zanim zostanie on ostatecznie przymocowany poprzez dokręcenie śruby wykonanej ze stali nierdzewnej w rowku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

scroll to top