Szerokie zastosowanie wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze LCD wielu osobom kojarzą się z konstrukcją dobrych jakościowo telewizorów. To dobre skojarzenie, jednak takie wyświetlacze coraz częściej znajdują zastosowanie również w wielu sektorach przemysłu. Gdzie w takim razie są one wykorzystywane i jakie są ich najważniejsze zalety?

Rosnąca popularność wyświetlaczy LCD

Wyświetlacze przemysłowe muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ często są wykorzystywane w różnych, niekoniecznie komfortowych warunkach. Istotna jest zatem dobra jakość wykonania, a także możliwość wykorzystywania ich w skrajnych temperaturach. Takie kryteria spełnia wyświetlacz LCD, nie dziwi zatem fakt, że jest wykorzystywany przez wiele firm.

Producenci chętnie wykorzystują wyświetlacze LCD, mają one bowiem cienką ramkę i wysoką rozdzielczość, a jednocześnie gwarantują oszczędność energii, co w przemyśle jest wyjątkowo istotne. Ten rodzaj wyświetlaczy jest świetnym rozwiązaniem również w przypadku urządzeń, w których z jakiegoś powodu konieczne jest zastosowanie ekranu o nietypowych wymiarach.

Zastosowanie w przemyśle

Jak już wspomniano, dobry wyświetlacz LCD ma wąskie ramki wokół aktywnej części. Z tego powodu świetnie sprawdza się podczas tworzenia ogromnych telebimów reklamowych, które muszą charakteryzować się wysoką rozdzielczością. Po zestawieniu ze sobą dowolnej liczby wyświetlaczy LCD można łatwo stworzyć ekran o dowolnych rozmiarach.

Wyświetlacze przemysłowe są duże i mają wysoką rozdzielczość, można więc wyświetlać na nich reklamy o bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Istotną kwestią jest również fakt, że wyświetlacz LCD może prezentować obraz, który jest widoczny w bardzo jasnym świetle, czy w pełnym słońcu. Dostępne na rynku modele mają bezwentylatorowe chłodzenie i mogą pracować przez wiele lat.

Panele operatorskie

Rzecz jasna wyświetlacz LCD dobrze się sprawdza nie tylko w reklamie. Od lat wykorzystuje się go również w procesach automatyzacji fabryk, konkretnie w panelach operatorskich, które są wykorzystywane w różnych, niekiedy bardzo trudnych, warunkach.

Panele operatorskie są wyposażone w ekrany dotykowe LCD. Mimo niesprzyjających warunków muszą one być wyjątkowo czułe, aby wyświetlacz mógł być obsługiwany nawet przez osobę mającą założone grube rękawice ochronne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

scroll to top