Druk sublimacyjny oparty na technice sublimacji

Technika sublimacji jest znana od jakiegoś czasu. Polega ona na cyfrowym drukowaniu a następnie przeniesieniu danego druku na odpowiednie powierzchnie. Nadruk sublimacyjny jest drukiem bardzo wysokiej jakości i coraz częściej jest używany w reklamie.

Na czym polega nadruk sublimacyjny?

Dzięki nadrukom sublimacyjnym możliwe jest przeniesienie tekstów reklamowych czy grafik na materiał, koszulki, podkładki, kubki czy inne gadżety reklamowe. Wszystko opart tutaj jest na zastosowaniu specjalnych tuszy, które w zasadzie są barwnikami i doskonale łączą się z włóknami sztucznymi typu poliester. Zatem nadruk na materiale drukiem sublimacyjnym jest możliwy ale dany materiał musi posiadać w sobie choć odrobinę sztucznej materii.

Jak wygląda drukowanie na materiale?

W specjalnej termoprasie zostaje podgrzany tusz, który pod wpływem temperatury zmienia swoją konsystencję z płynnej na gazową. Następnie poliestrowe włókna danej tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik. Barwnik przenika wewnątrz włókien a nie pozostaje na ich obrzeżach. Po obniżeniu w prasie temperatury włókna zamykają się. Dzięki wcześniej nałożonej matrycy z wzorem i przy użyciu odpowiedniej prasy powstaje rysunek lub napis. Taki nadruk na materiale jest trwały, dobrze widoczny a kolory są ostre, mocne i odporne na UV.

Same zalety

Drukowanie na materiale drukiem sublimacyjnym daje same zalety. Druk przede wszystkim nie jest drogi, można go szybko wykonać, sam nadruk nie pęka i nie blaknie, doskonale można drukować na białym materiale. Ponadto wszelkiego rodzaju wzory i obrazy, które chce się nadrukować na koszulkach czy innych ubraniach, można wcześniej poddawać komputerowej obróbce. Cały sprzęt do sublimacyjnego drukowania nie jest drogi.

Jaki potrzebny jest sprzęt?

Decydując się na drukowanie materiałów reklamowych przy pomocy druku sublimacyjnego potrzeba posiadać odpowiedni sprzęt. Bardzo przydatne stają się tutaj różnego rodzaju modele drukarek atramentowych ale tylko takie, które podczas drukowania nie wykorzystują wysokiej temperatury. Producenci drukarek proponują modele sprzętu wraz ze specjalnym oprogramowaniem do druku sublimacyjnego. Drukarki też posiadają różne rozmiary co daje możliwość drukowania na różnej wielkości powierzchniach.

scroll to top