Opłacalność fotowoltaiki dla firm

Panele słoneczne pozwalają zaoszczędzić na poborze prądu. Oznacza to, że również małe i duże przedsiębiorstwa powinny pochylić się nad tą alternatywą zdobywania energii elektrycznej. Jednak energia odnawialna jest opłacalna w wielu innych kwestiach.

Obniżony VAT

Z uwagi na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii, coraz większy nacisk na jej stosowanie kładą rządy poszczególnych państw. W przypadku Polski istnieje pomysł o obniżeniu podatku VAT, który dla instalacji fotowoltaicznych wynosi obecnie 23%. Planowo podatek ten ma zostać obniżony do 8%, co ma oczywiście zachęcić do kupna paneli słonecznych zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa. Fotowoltaika dla firm może jedynie zyskać na takim rozwiązaniu, oferując przedsiębiorcom tańszą instalację całego systemu paneli słonecznych.

Rozwój technologii

Wraz z rozwojem technologii nie tylko pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, ale też spadają ceny produkcji określonych podzespołów i części. W przypadku fotowoltaiiki przekłada się na to tańsze panele słoneczne, które w obiegowej opinii uważane są za stosunkowo drogie. Cięcie kosztów produkcji powoduje, że fotowoltaika firmy staje się coraz tańsza w instalacji.

Długofalowy zysk

Rozsądnie zainstalowana fotowoltaika firmy może pozwolić jej na osiągnięcie znaczących zysków w dłuższym okresie czasu. W obliczu rosnących cen prądu, montaż paneli słonecznych pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, wliczając nawet koszty samej instalacji fotowoltaicznej.

Dla firmy, która rocznie zużywa 900 000 kWh, instalacja paneli, które generują 290 000 kWh, pozwala na długofalowy zysk, mogący po 25 latach sięgnąć kwoty ponad 2,5 mln złotych. Należy również zwrócić uwagę na długość gwarancji obejmującej panele słoneczne. Wynosi ona 12 lat, zatem ewentualne awarie w tym okresie czasu są zabezpieczone finansowo.

Dotacje

Jako, że globalna świadomość uchyla się w kierunku ekologicznych źródeł energii, wiele państw, w tym Polska, wprowadza szereg dofinansowań na tego typu źródła prądu.

Fotowoltaika dla firm dotacje to dodatkowy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy już na etapie montażu paneli słonecznych. Dotacje obejmują zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa. Pomocną dłoń w kierunku osób stawiających na energię słoneczną wyciągają wszelkie instytucje regionalne, rząd oraz Unia Europejska, która inwestuje pieniądze w energie odnawialne, by zminimalizować emisję dwutlenku węgla.

Reasumując, fotowoltaika dla firm dotacje, w połączeniu ze stale rosnącym zaawansowaniem technologicznym oraz udogodnieniami podatkowymi, pozwala na opłacalne wykorzystywanie odnawialnego i ekologicznego źródła energii jakim jest światło słoneczne.

scroll to top