Odbiciowe i mieszane wyświetlacze LCD – jakie zalety?

Profesjonalne wyświetlacze LCD wykorzystywane są w wielu urządzeniach, dlatego też warto zapoznać się z ich kluczowymi atutami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym są tak naprawdę wyświetlacze odbiciowe i mieszane oraz jakie są ich największe zalety.

Czym charakteryzują się wyświetlacze odbiciowe i mieszane?

Odbiciowy wyświetlacz LCD posiada na swoim dnie specjalne lustro, którego głównym zadaniem jest oczywiście odbijanie światła. Należy wyraźnie zaznaczyć, że tego typu wyświetlacze LCD mogą pracować jedynie w trybie biernym. Ich wadą jest to, że posiadają przeważnie niewielką intensywność generowanego obrazu. Do największych zalet należy zaliczyć z kolei niewielki pobór mocy, dlatego też odgrywają one ogromną rolę w przemyśle. To właśnie tego typu wyświetlacze można znaleźć na przykład w kalkulatorach albo zegarkach. Nieco rzadziej stosuje się je w komputerach przenośnych i palmtopach.

Jeżeli chodzi o wyświetlacze mieszane (transreflektywne), to mowa tutaj oczywiście o tych urządzeniach, które potrafią pracować w dwóch różnych trybach. Jeżeli występuje niedobór mocy, to uruchamiany jest tryb odbiciowy. Dobrym przykładem są tutaj na przykład laptopy pracujące na prawie wyczerpanej baterii. Jeżeli wyświetlacz ma zapewnioną odpowiednią ilość mocy, to pracuje na trybie transmisyjnym.

Dlaczego wyświetlacze LCD są tak popularne?

Nowoczesny wyświetlacz LCD jest bardzo kompaktowy. Wynika to oczywiście z niewielkiej wagi oraz z tego, że jest bardzo cienki. Różnice są naprawdę bardzo duże zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę monitory CRT. W branży przemysłowej największą zaletą jest jednak dość niski pobór mocy. Starsze wyświetlacze LCD potrafiły zużywać nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż konkurencyjne ekrany CRT o tej samej wielkości. Mniejsze zużycie energii oznacza również, że wyświetlacze LCD emitują mniej ciepła podczas pracy.

Do kluczowych zalet należy zaliczyć także brak zniekształceń geometrycznych i bardzo ostry obraz. W dzisiejszych czasach producenci są w stanie wykonać ekran LCD praktycznie w każdym rozmiarze i nawet bardzo nietypowym kształcie.

Jedyną wadą jest tak naprawdę ograniczony kąt widzenia, który pojawia się jedynie w starszych albo tańszych wyświetlaczach LCD. W ekonomicznych urządzeniach niewielkie problemy może sprawiać także nierówne podświetlenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

scroll to top