SolidWorks – więcej niż proste narzędzie do CAD

Współczesna technologia i zaawansowane techniki produkcji wymuszają na projektantach korzystanie z coraz to bardziej wymyślnych narzędzi do projektowania, a jednym z najważniejszych jest oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo, czyli CAD. Do faworytów należy tu z pewnością SolidWorks, jednak czym różni się on od konkurentów?

SolidWorks na tle innych programów typu CAD

SolidWorks jest programem do zaawansowanego projektowania dla rozmaitych branż, Projektować można w nim bardzo skomplikowane mechanizmy, ale też prostsze konstrukcje. Używany jest on w między innymi w przemyśle motoryzacyjnym, w architekturze i w wielu innych gałęziach, gdzie dobre zaprojektowanie części odgrywa rolę kluczową i często wiąże się też z olbrzymią odpowiedzialnością.

W przypadku SolidWorks cena licencji wydaje się niezbyt wygórowana, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że dzięki temu oprogramowaniu biznesy świetnie prosperują, a w rękach dobrego projektanta jest to perła wśród tego typu narzędzi.

Konieczna do korzystania z SolidWorks licencja występuje w różnych odmianach, w tym w odmianie jednostanowiskowej, a także w postaci licencji sieciowej. To, jaki wariant się wybierze, zależy od wielkości przedsiębiorstwa i ilości projektantów.

W przypadku pojedynczych projektantów korzystających z SolidWorks licencja będzie wystarczająca w odmianie jednostanowiskowej. Licencja sieciowa z kolei sprawdzi się w przypadku zespołów projektantów, którzy wspólnie pracują nad danym projektem i którym zależy też na pracy w każdych warunkach i na kolaboracji, a do tego można w jej ramach korzystać z oprogramowania na różnych urządzeniach.

Nie tylko projektowanie

W przypadku SolidWorks cena licencji wydaje się niezwykle atrakcyjna, gdyż oprogramowanie to nie tylko służy prostemu rysowaniu w 2D i tworzeniu brył, lecz także daje możliwość zaawansowanych symulacji, co pozwala na wykrycie błędów na różnych etapach projektowania. Dzięki temu można szybko wprowadzić poprawki i inne ulepszenia projektowanych części.

Zaawansowane opcje symulacji stały się jedną z głównych cech wyróżniających to oprogramowanie spośród jego konkurentów. Nie każdy jednak potrzebuje aż tak zaawansowanych opcji i w przypadku mniej wymagających biznesów lepszą i tańszą alternatywą okaże się inny program CAD, jednak chcąc zapewnić najwyższą jakość przy najbardziej skomplikowanych projektach, powinno się zdecydować jednak na to solidworks.

scroll to top