LCD jest wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, który sam nie emituje światła i z tego też powodu musi używać podświetlenia. Dawniej producenci używali lamp fluorescencyjnych z zimną katodą jako podświetlenie, jednakże wraz z rozwojem technologii LED, podświetlenia wykorzystują diody LED.
Czym różni się wyświetlacz LED od LCD?
Podświetlenia wykorzystujące diody LED bardzo często są nazywane monitorami LED lub telewizorami. Z tego też powodu konsumenci myślą, że kupują wyświetlacze LED. Prawda jest jednak taka, że telewizory LED oraz LCD to tak naprawdę wyświetlacze ciekłokrystaliczne.
Można powiedzieć, że w obu przypadkach technologia jest taka sama, dzięki dwóm warstwom spolaryzowanego szkła. Telewizory LED można więc nazwać podzbiorem telewizorów LCD.
Wyświetlacze z kropkami kwantowymi
Jeśli chodzi o normalne wyświetlacze LCD, które dostarczane są przez renomowane firmy https://www.unisystem.pl/pl, po włączeniu wyświetlacza wszystkie diody LED świecą się także w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niepożądanym obszarem.
W przypadku wyświetlacza z kropkami kwantowymi, jest on najczęściej wyposażony w pełnoekranowe, podświetlane zestawy kropek kwantowych. Charakterystyczne dla nich jest to, iż posiadają technologię lokalnego przyciemniania.
Micro LED i mini LED
Micro LED jest tak naprawdę prawdziwym wyświetlaczem LED. Składa się on z macierzy mikroskopijnych diod LED, których zadaniem jest tworzenie poszczególnych elementów pikselowych. To, co różni wyświetlacze micro LED od LCD, to lepszy kontrast, efektywność energetyczna oraz czasy reakcji.
Mini LED dostarczany na polski rynek przez wyspecjalizowane firmy https://www.unisystem.pl/pl i jest niczym innym jak większym rozmiarem micro LED-u. Wykorzystuje się go między innymi do ścian reklamowych. Mini LED ma zwykle dużą grubość, z kolei micro LED jest niezwykle cienki.