Bezpieczniki elektryczne. Wymiana bezpieczników topikowych na automatyczne

Stosowane kiedyś powszechnie bezpieczniki topikowe powoli przestają być używane. Zamiast nich korzysta się z nowocześniejszych bezpieczników automatycznych. Jak powinna odbywać się wymiana bezpieczników topikowych na automatyczne bezpieczniki elektryczne?

Bezpieczniki topikowe – warto pomyśleć o wymianie

Topikowe bezpieczniki elektryczne kiedyś wykorzystywane były bardzo często. Konstrukcja takich bezpieczników powoduje stopienie się jednego z ich elementów, aby doprowadzić do przerwania obwodu elektrycznego, a tym samym zmniejszenia ryzyka uszkodzenia instalacji i urządzeń elektrycznych.

Bezpieczniki topikowe są efektywne, jednak wtedy, gdy dojdzie do przeciążenia, wymagają zamiany na nowe. Ze względu na tę niedogodność bezpieczniki topikowe są coraz częściej wymieniane na bezpieczniki automatyczne.

Montaż bezpieczników automatycznych zamiast topikowych

Zamiast bezpieczników elektrycznych topikowych zastosować można bezpieczniki automatyczne – samoczynne wyłączniki nadmiarowe, inaczej bezpieczniki wkrętkowe.

Bezpiecznik automatyczny tego rodzaju może być wkręcony w standardowe gniazdo bezpiecznika topikowego wyposażonego w gwint E27. Nie jest zatem konieczne remontowanie całej instalacji, w tym tablicy. Także bezpiecznik automatyczny tego rodzaju może być instalowany natablicowo.

W porównaniu z bezpiecznikami topikowymi, bezpieczniki automatyczne mogą być używane wielokrotnie po pojawieniu się przeciążeń. Aby uruchomić je ponownie, należy nacisnąć na przycisk znajdujący się na obudowie. Nie ma zatem konieczności montażu nowego bezpiecznika.

Jak zamienić bezpieczniki topikowe na automatyczne?

Wymiana bezpieczników topikowych na automatyczne powinna bazować na doborze odpowiednich typów bezpieczników oraz na ich prawidłowym montażu.

Bezpieczniki dobiera się do oczekiwanego obciążenia obwodu elektrycznego. Najlepszym wyborem jest zakupienie bezpiecznika automatycznego posiadającego taką samą wartość amperów. Dokładne oznaczenia można znaleźć na obudowach bezpieczników.

W razie problemów z doborem oraz z montażem bezpieczników automatycznych najlepiej skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie instalacji elektrycznych. Powinien on posiadać odpowiednie uprawnienia SEP. Będzie mógł wykonać diagnostykę instalacji, dobrać właściwy typ bezpieczników, a także przeprowadzić ich fachowy montaż.

scroll to top