Wydajność instalacji fotowoltaicznych

Decyzję o instalacji baterii słonecznych warto rozważać już na etapie tworzenia projektu domu. Zamontowanie paneli już na istniejącym budynku może utrudniać uzyskanie odpowiedniej wydajność instalacji. Problemem może być brak możliwość montażu elementów instalacji na właściwej stronie budynku.

Opłacalna instalacja

Jeśli instalacje wykorzystujące energię słoneczną mają być opłacalne kluczowe jest, aby były one właściwie zamontowane. Wprawdzie systemy mocowania paneli fotowoltaicznych nie potrzebują dodatkowych wzmocnień konstrukcji. Natomiast istotny jest kąt nachylenia paneli, co przy pracach koncepcyjnych nad projektem domu można łatwo uwzględnić. Znacznie łatwiej jest ocenić opłacalność używania instalacji na poziomie projektowania domu. Dodatkowo na tym etapie panele można pozyskać znacznie taniej.

Jak duża instalacja?

W polskich warunkach klimatycznych jednym z problemów jest duża zmienność pomiędzy zimą a latem, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Jednocześnie bez względu na to, czy systemy mocowania paneli fotowoltaicznych zostaną wykorzystane do zamontowania dużej ilości baterii w zimowej porze spotkamy się z problemami trudności w przechowywaniu energii. Jej gromadzenie w akumulatorach jest zarówno kosztowne, jak też kłopotliwe. Zamiast decydowania się na akumulatory oraz nadmiernie dużą ilość paneli można wykorzystać opcję podłączenia do sieci energetycznej, do której będzie się oddać nadmiar energii w okresie letnim, a w zimowym będziemy odbierać część tego, co oddaliśmy. W ramach uregulowań prawnych obowiązujących w Polsce można odebrać około osiemdziesiąt procent dostarczonej energii bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Rodzaje systemów do mocowania paneli fotowoltaicznych

Decydować można się na różne typy systemów mocowania paneli fotowoltaicznych, co zależne jest od tego, gdzie chcemy je zamontować. Wyróżnić można:
– systemy wolnostojące,
– systemy mocowania paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich,
– systemy do różnego rodzaju dachówek. Wybór konkretnego rodzaju mocowania paneli zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju materiałów stosowanych do pokrycia dachów. Korzystać można z systemów mocowania paneli fotowoltaicznych, które mają uniwersalny charakter, czyli mogą być montowane na różnych powierzchniach dachów czy różnych rodzajach gruntu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

scroll to top