Podstawowe zastosowania sterowników programowanych PLC

Sterowniki PLC to bardzo często małe komputery przemysłowe, które wykonują proste zadania logiczne, niezbędne do automatyzacji niektórych procesów przemysłowych. I właśnie dlatego bardzo często stosuje się je w procesie projektowania i tworzenia mniej lub bardziej zaawansowanych instalacji PLC.

Na czym polega proces programowania sterowników PLC?

Te niewielkie i wydawałoby się niepozorne sterowniki logiczne, odgrywają w nowoczesnym przemyśle coraz większą rolę. Dziś wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych i fabrykach, w których to są one odpowiedzialne za sterowanie pompami, silnikami, a także systemami oświetlenia i wentylatorami.

Jak to możliwe? Tak duża popularność tych sterowników wynika przede wszystkim z ich… prostoty. Tak, sam PLC jest dość prostym urządzeniem. O wiele trudniejszą kwestią pozostaje programowanie sterowników PLC, gdyż jest to proces dostosowany do określonych rozwiązań automatycznych.

Jak to kiedyś bywało?

Zanim na rynku pojawiły się układy PLC, z jakimi do czynienia mają “dzisiejsi” automatycy, praca rozbudowanych maszyn przemysłowych była sterowana za pomocą bardzo skomplikowanych i najczęściej elektromechanicznych obwodów elektrycznych. Zależności były determinowane przez różne styczniki, czujniki i inne, analogiczne urządzenia.

Niestety, takie rozwiązania miał sporo wad. Jedną z nich była duża podatność na przegrzewanie się całego obwodu. Bądź co bądź – miało się tu do czynienia z obwodem, w którym prąd przepływał przez cewkę elektromagnetyczną. W związku z tym, cewki te od czasu do czasu ulegały przepaleniu. W przypadku PLC jest zupełnie inaczej!

Prostota i funkcjonalność

Klasyczny i najprostszy sterownik PLC to urządzenie, którego struktura… jest niezwykle prosta. Tak naprawdę składa się on z wejścia i wyjścia, a także z układu logicznego, który wykonuje zdecydowaną większość realizowanych obliczeń. Należy jednak pamiętać, że przypisywanie im określonych wartości, jest procedurą dość trudną i żmudną.

Dziś programowanie sterowników PLC to jedna z podstawowych czynności, jaką powinien opanować specjalista ds. automatyki produkcyjnej. Nawiasem mówiąc, specjaliści z tej dziedziny wciąż są bardzo poszukiwani na rynku. Co więcej, za popularnością tego zawodu idą bardzo duże pieniądze.

Programowanie sterowników plc dostępne jest w ofercietrinitec.pl.

scroll to top