Czyszczenie telefonu ze starego kleju

Przystępując do zmiany ekranu telefonu należy pamiętać nie tylko o nowym szkiełku i kleju do jego montażu. Równie ważne jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni, na której chcemy zamieścić nowy element. Jak należy to zrobić?

Po zdjęciu zniszczonego elementu smartfonu, na jego korpusie nadal może pozostać poprzednio użyty klej przewodzący do LCD. Należy go całkowicie usunąć, by nie tworzyć zbędnej warstwy, która może zmniejszać poziom trzymania się kleju. Nie jest to trudne zadanie, a w wykonaniu go może pomóc kilka rzeczy.

Usuwanie resztek

Do usuwania pozostałości kleju można wykorzystać różne narzędzia. Jednym z nich jest plastikowa żyletka ze specjalnymi wycięciami. Odpowiedni kształt narzędzia umożliwia swobodne oddzielenie kleju od różnych powierzchni. Poza tym tworzywo, z którego powstał ten produkt zmniejsza ryzyko porysowania ekranu LCD.

Przy takim działaniu niezbędny może być też rozpuszczalnik do kleju. Telefon należy spryskać specjalnym detergentem, który ułatwia późniejsze zdjęcie resztek kleju. Usuwanie pozostałości należy robić powoli.

Odtłuszczanie powierzchni

To kolejny ważny etap, który musi nastąpić tuż przed sięgnięciem po klej przewodzący do lcd. Pominięcie tego zadania może skutkować odklejaniem się nowego ekranu i ponowną naprawą.

Do odtłuszczania powierzchni wykorzystywany jest alkohol izopropylowy, w skrócie nazywany izopropanolem. Cechuje się on nie tylko dobrym odtłuszczaniem, ale i szybkim odparowywaniem. W elektronice przeważnie stosuje się preparat o stężeniu niemal 100%, który najlepiej sprawdza się przy czyszczeniu produktów wrażliwych na wodę.

Łatwiej dostępnym odtłuszczaczem jest zmywacz do paznokci. Jednak korzystanie z niego niesie ze sobą ryzyko odbarwienia korpusu, którego już nie przywróci się do pierwotnego koloru. Wybierając ten środek warto więc zrobić test na fragmencie, który nie będzie widoczny po zamocowaniu nowego ekranu.

Nakładanie nowego kleju

Na tak przygotowanym telefonie można już używać nowego kleju. Przy ciekłych klejach warto uważać, by nie przesadzać z ilością nakładanego produktu. W przypadku naklejek mamy już odpowiednią ilość kleju na materiale.

Precyzyjne nałożenie nowego kleju przewodzącego co lcd pozwoli na na wykonanie szybkiej, a przede wszystkim skutecznej naprawy.

Klej przewodzący do lcd dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

scroll to top