Na czym polega zalewanie elektroniki?

Zalewanie jest jednym ze sposobów zabezpieczenia układów elektronicznych. Przeprowadzane jest za pomocą żywicy. Trwałość i niezawodność elektroniki jest bezpośrednio powiązana ze skutecznością zalewania. Jak przeprowadza się zalewanie elektroniki? Jakie preparaty są używane? Sprawdzamy w tym poradniku.

Jaka żywica do elektroniki?

Zalewanie elektroniki przeprowadzane najczęściej za pomocą żywicy epoksydowej lub żywicy poliuretanowej. Podstawowa różnica pomiędzy tymi rodzajami oparta jest na stopniu przewodzenia ciepła.

Żywica poliuretanowa może pracować w temperaturze dochodzącej do stu stopni Celsjusza. Jej epoksydowy odpowiednik w takich warunkach może już gromadzić ciepło i wskutek tego mocno się nagrzewać.

Jak przeprowadzane jest zalewanie elektroniki?

Podczas procesu zalewania elektroniki najważniejsza jest gęstość używanego preparatu. Nie może być ona zbyt duża. W takiej opcji nie będzie możliwe pełne pokrycie chronionego układu. Istotny jest również właściwy poziom lepkości. Żywica zbyt lepka również nie wypełni skutecznie zalewanego układu.

Zalewanie elektroniki żywicą polega na zastosowaniu wybranego preparatu, który następnie ulega utwardzeniu. W zależności od rodzaju wybranej żywicy można wspomagać cały proces różnymi utwardzaczami.

Przed czym chroni żywica?

Użycie żywicy poliuretanowej lub epoksydowej chroni układ elektroniczny przed uszkodzeniem. Uszkodzenie może nastąpić w wyniku czynników mechanicznych. Do tej grupy można zaliczyć wstrząsy oraz wibracje. Żywica chroni również układy elektroniczne przed gromadzącą się w urządzeniu wilgocią.

Do zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony wymagana jest dopasowana twardość żywicy. Zastosowanie bardzo twardego preparatu może spowodować, że układ będzie zbyt mocno uciskany i przez to narażony na uszkodzenie mechaniczne nawet bez wpływu czynników zewnętrznych.

Gdzie wykorzystywana jest żywica?

Popularnym zastosowaniem żywicy poliuretanowej jest odprowadzanie ciepła w modułach LED. Używana jest do tego żywica bezbarwna, która zapewnia lepszą widoczność modułu.

Żywica na bazie poliuretanu używana jest głównie w branży elektrycznej. Wykorzystywana jest przy połączeniach kablowych oraz w transformatorach i kondensatorach.

scroll to top